Strona główna » Porady » Krótka charakterystyka flipcharta

Krótka charakterystyka flipcharta

Flipchart to prosta urządzenie wykorzystywane podczas szkoleń, konferencji, narad i obrad. Jest to rodzaj tablicy demonstracyjnej. Jego głównymi cechami są niewielki ciężar i rozmiar, co ułatwia przenoszenie wśród różnych pomieszczeń w biurze lub budynku. Dodatkowo flipchart mogą mieć regulację wysokości, oraz być wyposażone w tablice magnetyczne, po którym można pisać i przypinać kartki.

Wyróżniamy flipcharty magnetyczne i niemagnetyczne. Magnetyczne flipcharty pozwalają na dodatkowe wykorzystanie gadżetów na magnes, a niemagnetyczne pozwalają na pisanie markerem oraz przymocowanie arkusza kartek za pomocą pinezki lub naklejek.
W świecie w którym rządzą rzutniki i projektowy, nie łatwo jest doceniać siłę i wartość flipchartów. Jednak są one kluczem wizualizacji dla każdego interaktywnego szkolenia. Kiedy podczas szkolenia masz zamiar wykorzystać flipcharty, ludzie od raz zrozumieją, że całym sobą będą musieli zaangażować się w trening.

Flipcharty można łatwo dostosować do wielkości grupy. Osoba przeprowadzająca szkolenie może prowadzić prelekcję w dużym gronie osób i zapisywać odpowiedzi uczestników na flipcharcie. Zespół można podzielić na dwie ekipy podczas aktywnej pracy, przydzielając każdej z nich flipchart, a następnie sprawdzić, co zostało na nim zapisane. Ułatwia to wyciągnięcie wspólnych wniosków.

Kiedy szkolenie lub trening skupia się na rozwiązywaniu problemów, albo ćwiczeń jest przeprowadzane w wąskiej grupie uczestników, propozycje pracowników mogą być zamieszczane na flipcharcie w formie odpowiedzi i uwag. To doskonale wpływa na motywowanie uczestników do pracy zespołowej. Sale szkoleniowe czasami są za małe i nie są wyposażone w projektory czy ekrany LCD. Bez trudu za to można w nich umieścić flipchart, na którym zaprezentujesz wykresy, ilustrację i pozostałe pomoce naukowe.

Flipcharty zachęcają pracowników do brania aktywnego udziału w szkoleniach. Przyczyniają się do włączania się uczestników do poszczególnych zadań, przydzielanych przez osobę prowadzącą. Aktywność uczestników w czasie szkolenia pozwala budować pozytywne relacje, skłania do samodzielnego myślenia i dzielenia się nowymi pomysłami.

Chcesz aby uczestnicy szkolenia firmowego lub konferencji byli aktywnie zaangażowani w przebieg tego spotkania? Zapytaj ich, czego chcą się uczyć, jakich chcieliby zmian w pracy lub jakie problemy należy rozwiązać w strukturach firmy. To co usłyszałeś zapisz na flipcharcie. Dzięki temu elementy szkolenia będą bezpośrednio odnosić się do ich potrzeb lub problemów. Flipcharty pozwalają uczestnikom na uzyskanie swobody w byciu kreatywnym podczas szkoleń i narad. Ułatwiają także modyfikację różnych pomysłów. Można przekształcić flipchart w tablicę lub planszę do gry. Ta trwała powierzchnia pozwala na tworzenie map myśli, kolaży, obrazów, wizji - jest nieprzecenioną pomocą w organizacji pracy. Flipcharty są fantastyczne jako narzędzia do nauki.

Tradycyjne metody szkolenia, polegające na wykorzystaniu programów komputerowych do prezentacji są często nadużywane. Wszystkie efekty audiowizualne, które nie powodują angażowania uczestników w szkolenie, nie przyczyniają się do budowania wiedzy i umiejętności. Jednak idealnym do tego narzędziem są flipcharty. W dodatku ten rodzaj tablicy demonstracyjnej nie potrzebuje źródła zasilania, abyś mógł z niego w pełni korzystać.
Flipcharty to doskonały nabytek dla każdej firmy, która prowadzi konferencje, narady, czy szkolenia. Przekonasz się o tym już podczas pierwszego treningu z użyciem tej tablicy.


Cofnij Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Płatności obsługuje:
Dostawy obsługuje:
Copyright © 2024 topexpo | Znaki towarowe i nazwy firm użyte w serwisie są wyłączną własnością tychże firm.